#1 Ścieżka w koronach drzew Bachledka [Słowacja]

30countriesby30 - Ścieżka koronami drzew Bachledka

Cześć Wam!

Podobno pierwszy post na blogu zawsze jest najtrudniejszy. Ja co nieco o tym wiem, gdyż nie jest to moje pierwsze podejście do blogowania. Tym razem postanowiłam ugryźć temat trochę inaczej, dlatego po krótkie info kim jestem i co tutaj robię, odsyłam do zakładki O MNIE. Tymczasem przejdźmy do rzeczy… 😉

Czas: listopad, jesień
Miejsce: Ścieżka w koronach drzew (Chodník korunami stromov Bachledka), Bachledova dolina, Ždiar, Słowacja

Miejsce to znajduje się zaledwie 90 km od miejscowości, w której mieszkam i idealnie nadaje się na szybki, spontaniczny, rodzinny (lub nie) jednodniowy wypad. Jak się o nim dowiedziałam? Od kilku miesięcy widywałam na Facebooku czy Instagramie zdjęcia znajomych ze Ścieżki z pięknymi widokami w tle. Nie zainteresowałam się jednak tym miejscem od razu myśląc, że nie zrobi na mnie większego wrażenia. To, jak bardzo się myliłam, odkryłam dopiero w minioną niedzielę.

Jak było u mnie? Sobota, zabieraliśmy się właśnie do wieczornego seansu Narcos, dyskutujemy o planach kolejnych podróży i nagle do głowy wpadło nam to miejsce. Nie wytrzymałam! Googluje ile zajmie nam droga, od której otwarcie, szybki przegląd instagramowych zdjęć pod konkretnym hashtagiem, jest decyzja. Zbieramy ekipę, ustalamy godzinę wyjazdu, mamy to! Osobiście od zawsze bardziej należałam do grupy „plażo- i morzomaniaków” niż „góroholików”, jednak na starość (!) zaczynam doceniać i coraz bardziej uwielbiać góry. Budzą we mnie zarówno zachwyt, jak i respekt – stąd to coraz większe zainteresowanie nimi. Uwielbiam przeglądać zdjęcia z górskich wypraw!

Z informacji znalezionych na stronie obiektu wynikało, że od dnia 5 listopada do 5 grudnia będzie on nieczynny z powodu prac budowlanych. Udało się więc zrobić trip Ścieżką w koronach drzew dzień przed tymczasowym zamknięciem. Niestety (albo i stety – o czym zaraz) z powodu rozpoczętych już remontów, nieczynna była kolej kabinowa oraz zjeżdżalnia rurowa. Dzięki zamkniętej kolei i pieszej wyprawie na Bachledkę i z powrotem, udało się zrobić tego dnia ponad 12 tysięcy kroków co dało ponad 8 km 🙂 Tak zwana aktywna niedziela.

Ścieżka w koronach drzew Bachledka [Słowacja]

Po około 2,6 km spacerku docieramy pod obiekt. Ukazuje nam się wieża widokowa o wysokości 32 metrów, kilka ławek, niewielki plac zabaw, bufet. Chwila odpoczynku, przekąska, zrobienie kilku zdjęć i ruszamy dalej.

Docieramy do miejsca startu. Przed nami ścieżka w koronach drzew o łącznej długości 1234 m. Długość samej ścieżki wynosi 603 m, a najwyższy jej punkt jest na poziomie 24 m nad ziemią. Po przejściu całej trasy docieramy do wieży, której droga na szczyt ma 631 m. Na samej górze czeka atrakcja dla odważnych – sieć adrenalinowa znajdująca się po środku tarasu panoramicznego. Możecie mi wierzyć, że pierwszy krok był dość niepewny i stresujący, jednak po chwili obycia można już śmiało spacerować – oczywiście jeśli ktoś nie ma lęku wysokości 😉

30countriesby30 - Ścieżka koronami drzew Bachledka

Koszty:
  • Opłata parkingowa: 3€
  • Bilet wstępu dla osoby dorosłej: 9€
  • Przejazd na letnim torze bobslejowym: 4€

*(na miejscu możliwa płatność w EURO oraz kartą)

Do tego dochodzą koszty paliwa, obiadu, czy dodatkowych atrakcji, z których można skorzystać na miejscu. My wybraliśmy przejażdżkę na letnim torze bobslejowym – podobno najdłuższym w Tatrach. Jego długość wynosi 1 200 m, a maksymalna możliwa do osiągnięcia prędkość 40km/godz. Na początku byłam przekonana, że to atrakcja tylko dla dzieci, jednak bardzo szybko przekonałam się, że nie. Świetna zabawa i dawka adrenaliny w jednym. Polecam!

Widoki ze Ścieżki koronami drzew są naprawdę nieziemskie! Świetnie, że trafiliśmy na piękną pogodę. Słońce, brak mgły oraz zupełnie niejesienna temperatura sprawiły, że mogliśmy cieszyć się fantastyczną wyprawą oraz cudownymi widokami.

Wskazówki:

TIP #1: Obiekt otwarty jest od 9:00. Polecam pojawić się na miejscu właśnie w okolicach tej godziny, gdyż dzięki temu bezproblemowo znajdziecie miejsce parkingowe i traficie na małą kolejkę do kas. My około godz. 12/13 schodziliśmy już z powrotem na dół mijając się z tłumami maszerującymi na górę.
TIP #2: Warto zabrać ze sobą coś na uszy, bo na górze wieje niemiłosiernie 😉

30countriesby30 - Ścieżka koronami drzew Bachledka

Ufff… pierwsze koty za płoty! Mam nadzieję, że ktoś dotrwał do końca mojego pierwszego wpisu. Stresik był i jest nadal, więc jeśli jesteś tu jeszcze – zostaw coś po sobie, a najlepiej komentarz 🙂 A może byłeś/aś już w tym miejscu i masz jakieś rady dla innych? Jeśli tak – wiesz co robić.

Ps. Dzięki, że jesteś!
Pozdrowienia, G.

2 komentarze

  1. Fajna inicjatywa, przydatna sekcja z detalami odnośnie kosztów. Treść zwięzła i na temat, dobry pomysł z połączeniem opisu wraz z towarzyszącymi temu emocjami. Kolejny + za wskazówki.

    Poza tematem, zapraszam do UK, będzie co opisywać! ;P

  2. Ciekawe i bardzo praktyczne przybliżenie tematu. 🙂

    Odwiedziłam to miejsce w ostatnie wakacje. Pogoda wówczas nie była tak sprzyjająca, jak w Twoim przypadku. Oczekiwanie na zbliżającą się burzę na takiej wysokości budziło grozę… 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *