#3 Malmö [Szwecja]

Malmo - Stortorget

Cześć!

Grudniowy, weekendowy trip był moim ostatnim w 2018 roku. To były intensywne 4 dni podczas których udało mi się odwiedzić aż 2 kraje(!), ale zacznijmy od docelowego kierunku. Malmö w czasie Świąt Bożego Narodzenia jest naprawdę urocze!

Czas: grudzień, zima
Miejsce: Malmö, Skania (Szwecja)

Końcem października przeglądałam tanie loty, nie miałam jakiegoś określonego kierunku, zależało mi jednak na niezbyt odległym miejscu ze względu na to, że na podróż miałam max. 4 dni. Wybór padł na Malmö. Udało mi się znaleźć bilety po 39 pln w jedną stronę za osobę, dzięki czemu koszt biletów lotniczych dla dwóch osób wyniósł zaledwie 156 pln. Niestety w listopadzie Ryanair zmienił politykę bagażową i za mały bagaż kabinowy trzeba było zapłacić. Spakowaliśmy się więc do jednej małej walizki + 2 plecaków, więc w efekcie koszt bagażu w dwie strony wyszedł około 80 pln.

Noclegu początkowo szukaliśmy na Booking, jednak chcieliśmy wypróbować również aplikację Airbnb, więc i tam rozpoczęliśmy poszukiwania, a finalnie dokonaliśmy rezerwacji. Udało nam się znaleźć nocleg w mieszkaniu w centrum (tuż przy placu Gustav Adolfs torg, który znajduje się zaledwie 800 metrów od Dworca Centralnego), który kosztował aż 300 pln mniej niż najtańszy hotel w podobnej lokalizacji z Booking. Mieszkanie było naprawdę bardzo ładne, czyste i zadbane, a gospodarz bardzo miły. Podarował nam mapę i wskazał co warto zobaczyć z bardziej i mniej znanych miejsc oraz czego radzi unikać, nie tylko w Malmö, ale również w Kopenhadze.

Z lotniska w Malmö do centrum miasta można dostać się autobusem lub taksówką. Koszt taksówki to 350 koron szwedzkich za kurs, natomiast pojawiają się tzw. prywaciarze (my spotkaliśmy akurat Polaka), którzy zbierają ludzi z lotniska i za osobę (nie za kurs) kasują 100 sek. Kurs autobusem kosztuje 115 sek, a bilety można kupić zarówno w automacie biletowym (płatność tylko kartą), jak i w sklepie na lotnisku (gotówka/karta). Autobusy odjeżdżają co godzinę. Dużym plusem było to, że na lotnisku oraz w autobusie jest bezpłatne Wifi.

Disgusting Food Museum

Start zwiedzania rozpoczęliśmy od Disgusting Food Museum, które znajduje się w Malmö oraz Los Angeles. Miejsce to znalazło się na mojej tapecie zaledwie kilka dni przed podróżą, ale wiedziałam, że muszę je odwiedzić 😀 Można tam zobaczyć, powąchać, a nawet i spróbować produktów z całego świata obrzydliwych w zapachu, smaku lub wyglądzie. Yummy! 😛 Całą relację z tego miejsca znajdziecie w wyróżnionych relacjach na moim Instagramie. Enjoy!

Stortorget Square, Central Station
Gustav Adolfs torg – mini kiermasz świąteczny
Malmö City Library w centrum, dzielnica Rosengård – jedna z najniebezpieczniejszych dzielnic Malmö, znajduje się tam Zlatan Court, który oczywiście musieliśmy zobaczyć 🙂
Malmö Park – klimatyczne miejsce

Malmö Park

Technology & Maritime Museum – około 1-2 godz. zwiedzania

Koszty – podsumowanie:

  • Bilety lotnicze: 232 pln (w tym 76 pln cabin bag) / 2 osoby w dwie strony + 1 bagaż podręczny do 10kg
  • Nocleg: 561 pln – (3 noce)
  • Bilety autobusowe: 115 sek (około 48 pln) / 1 osoba w jedną stronę
  • Bilet wstępu – Disgusting Food Museum: 185 sek (około 77 pln) / osoba
  • Bilet wstępu – Technology and Maritime Museum + Zamek Malmö: 40 sek (około 16 pln) / osoba
  • Bilet komunikacji miejskiej: 45 sek (około 17 pln) za godzinny bilet rodzinny (min. 2 osoby dorosłe)

Do tego oczywiście dochodzą koszty jedzenia, które w Szwecji nie jest najtańsze. Ja, jako czynny łowca okazji, postanowiłam zabrać z Polski kilka zupek chińskich i kubków knorra, aby za wiele na miejscu nie wydawać. W Malmö można oczywiście znaleźć tańsze i droższe knajpki, restauracje i fast foody. Do tego kawa, mnóstwo kawy, którą dostaniemy praktycznie wszędzie! Na każdym rogu kawiarnia. Szczególnie polubiłam popularną tam sieć Espresso House z mega klimatycznymi wnętrzami.

Zniżki:

  • BOOKING – Zwrot 50 pln za pierwszą rezerwację noclegu.
  • AIRBNB – Zniżka 100 pln na rezerwację noclegu, którego minimalna wartość wynosi 300 pln oraz i zniżka 38 pln na atrakcję, której minimalna wartość wynosi 198 pln.

Malmö to piękne miasto. Oczywiście grudniowe 6 stopni na plusie w Skandynawii dla nas było przeszywającym zimnem, przez co piesze zwiedzanie nie należało do najprzyjemniejszych. Jednak klimat miasta, architektura oraz świąteczne dekoracje wynagrodziły wszystko. Malmö to zdecydowanie dobry pomysł na szybki, weekendowy trip.

Niebawem relacja ze zwiedzania Kopenhagi, która zrobiła na mnie większe wrażenie niż Malmö.
Stay tuned.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *