#6 Londyn [Anglia, Wielka Brytania] – Praktyczne informacje dla podróżujących

Londyn - praktyczne informacje dla podróżujących

Cześć!

Pomysł na ten wpis zrodził się podczas tworzenia relacji z mojej ostatniej wizyty w Londynie. Pierwotna wersja posta to był tasiemiec, więc postanowiłam podzielić go na dwie części. W pierwszej zawrzeć praktyczne informacje dla podróżujących po raz pierwszy do stolicy Wielkiej Brytanii, a w drugiej pokazać, co zobaczyć w Londynie mając do dyspozycji 3-4 dni.

Londyn należy do czołówki największych europejskich miast. Cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Dzięki dobrze rozwiniętej siatce połączeń tanich linii lotniczych stał się dostępnym kierunkiem także dla Polaków. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji odwiedzić tego miasta, zdecydowanie polecam.

Podstawowe informacje

 • Strefa czasowa zachodnioeuropejska, GMT (lub UTC+0), czyli minus 1 godzina w stosunku do czasu polskiego.
 • Ruch uliczny jest lewostronny. To ważne nie tylko dla kierowców, ale także dla pieszych – przechodząc przez jezdnię, należy patrzeć w drugą stronę. To samo w przypadku poruszania się chociażby po przejściach i ruchomych schodach na stacjach, czy w galeriach handlowych. Jadąc ruchomymi schodami – po prawej stronie stoisz, po lewej stronie idziesz (londyńczycy biegną 😉 ).
 • Walutą obowiązującą w UK jest funt brytyjski (oficjalnie funt szterling). Warto wiedzieć: Funt (£)Pound, Pens – penny; l. mn. pennies; potocznie: „p” lub „pi”.
 • Pogody w Londynie nigdy nie przewidzisz. Taki jego urok 😉 Średnio w roku jest ok. 107 deszczowych dni. Warto być na to przygotowanym i zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, pelerynę, a jak ktoś lubi – parasol.
 • Brytyjskie gniazdka elektryczne różnią się od tych w Polsce, są trójbolcowe. Aby więc używać sprzętów elektrycznych zakupionych poza Wielką Brytanią, musimy zaopatrzyć się w odpowiednią przejściówkę. Kupicie ją chociażby w popularnych „funciakach”, czyli sklepach Poundland – wszystko za funta (opcjonalnie 98/99p).

Bilety lotnicze

Bilety lotnicze na trasie Kraków – Londyn i Londyn – Kraków kupuję w ciągu roku średnio kilkanaście razy. Nie wszystkie są dla mnie, ale godziny odlotów i średnie ceny biletów mam obcykane praktycznie na pamięć 😅 Latam Ryanairem, ponieważ jest zdecydowanie najtańszą opcją na tej trasie. Muszę się pochwalić jednak swoim małym sukcesem. Na swój ostatni trip udało mi się kupić najtańsze bilety na tej trasie w swojej karierze 😉 Uwaga – za dwie osoby w dwie strony + jeden mały bagaż podręczny (dodatkowo płatna cabin bag) zapłaciłam 327.02 pln z czego przelot jednej osoby w dwie strony wyniósł zaledwie 120 pln. Można? Można. Bilety rezerwowałam tylko miesiąc wcześniej korzystając ze specjalnej wyszukiwarki tanich lotów na stronie Ryanair – KLIK!

Obecnie działające w Londynie lotniska to:

 • London City – położone w pobliżu dzielnicy Canary Wharf, znajduje się w odległości zaledwie ok. 10 kilometrów od śródmieścia Londynu. Nie obsługuje bezpośrednich połączeń z Polski.
 • Gatwick – drugie co do wielkości z londyńskich lotnisk położone na południe od centrum.
 • Heathrow – największe londyńskie oraz europejskie lotnisko położone na zachód od miasta.
 • Luton – główna baza easyJeta, port lotniczy wykorzystywany także przez Wizz Aira i Ryanaira, położone ok. 45 km od centrum Londynu w kierunku północnym.
 • Southend – położone 58 km na wschód od centrum Londynu, główni przewoźnicy to Air Lingus i easyJet.
 • Stansted – bazowy port lotniczy Ryanaira położony ok. 50 km na północny-wschód od centrum miasta, czwarty co do wielkości port lotniczy Wielkiej Brytanii.

Osobiście latam na lotnisko Stansted. Co prawda nie jest to najbliżej położone lotnisko w stosunku do lokalizacji mojego noclegu, jednak niskie ceny lotów i łatwy transport z i na lotnisko rekompensują dłuższy czas dojazdu. Z lotniska Stansted do centrum można dostać się m.in. pociągiem, autobusem lotniskowym, czy też taksówką. Ja zwykle wybieram transport autobusem przewoźnika National Express (kursują całą dobę, koszt przejazdu od ), a następnie przesiadam się w metro. Raz zdarzyło mi się również korzystać z usług prywatnego przewoźnika, gdyż lądowanie miałam około 2 w nocy. Ceny takich transportów zaczynają się od 35£, w przypadku taksówek znajdujących się bezpośrednio przy lotnisku oraz Ubera, cena ta jest znacznie wyższa i w przypadku mojej odległości (ok. 65 km) sięgała nawet 100£.

Nocleg

W kwestiach noclegu w Londynie niestety nie będę zbyt pomocna, ponieważ zawsze zatrzymuję się u rodziny. Natomiast nie będę oryginalna i oczywiście polecam Wam skorzystanie z airbnb (z tym linkiem otrzymujecie zniżkę 100 zł na rezerwację noclegu) lub bookingu (z tym linkiem otrzymujecie 50 zł zwrotu za zrealizowanie rezerwacji). PRO TIP dla Was – zanim zarezerwujecie nocleg, sprawdźcie jak jego lokalizacja ma się do interesującej Was części Londynu oraz jakie rodzaje komunikacji (metro, autobus) są w pobliżu. Jeśli wybieracie się do Londynu na krótko, warto poszukać noclegu z łatwym dojazdem z i na lotnisko.

Transport

Transport komunikacją jest prosty jak konstrukcja cepa, aczkolwiek niestety trochę droższy niż barszcz 😅 Londyn posiada jedną z najlepiej rozwiniętych sieci komunikacji miejskiej w Europie, w której skład wchodzą:

 • metro (London Underground / tube) – 12 linii oznaczonych kolorami i nazwami pokrywa głównie północną stronę Tamizy.
 • DLR (Docklands Light Rail) – samosterująca lekka kolej naziemna obsługująca głównie południowo wschodni Londyn.
 • tramwaj (Croydon Tramlink) – linia tramwajowa łącząca Croydon i Wimbledon.
 • sieci autobusowa – gęsta siatka połączeń pokrywa praktycznie cały Londyn i okolice.
 • metro naziemne (London Overground) – linia powstała z przejęcia sieci Silverlink przez TfL. Docelowo łącząca zachodni Londyn, przez północny z wschodnim i południowym – okrążając centralny London na granicy 2 i 3 strefy.
 • pociąg (National Rail) – połączenia pociągowe z lotniskami (Heathrow, Stansted, Gatwick i Luton) oraz pociągi podmiejskie wyjeżdżające z głównych dworców Londynu.

Oficjalna strona Transport for London (TFL) służy jako wyszukiwarka połączeń oraz serwis informacyjny, który jest na bieżąco aktualizowany na przykład, gdy nastąpi awaria linii metra. Osobiście polecam aplikację na telefon Citymapper, która całkiem nieźle radzi sobie z londyńską siecią komunikacji miejskiej oraz w ostateczności Google Maps. Dla turystów, którzy przyjeżdżają do Londynu na kilka dni, TFL przygotował kilka opcji: bilety jednorazowe, Travelcard, Contactless (dla posiadaczy karty debetowej lub kredytowej z możliwością płatności zbliżeniowej) oraz Oyster Card. Ja osobiście zawsze korzystam z tego ostatniego.

Londyn - automaty Oyster CardOyster Card to plastikowa karta miejska działająca na zasadach prepaid. Ładuje się ją wybraną kwotą, której część potrącana jest za każdy przejazd w zależności od cennika (pay-as-you-go). Cennik przejazdów możecie znaleźć na oficjalnej stronie TFL w tej zakładce. PRO TIP – metro jest szybkie, ale autobusy są tańsze 😉 Koszt przejazdu metrem uzależniony jest od godzin i stref w jakich się przemieszczamy. W przypadku busów jeden przejazd osoby dorosłej, bez względu na strefę i dystans, zawsze kosztuje £ 1.50. Istnieje również możliwość wykupienia biletów dziennych, czy tygodniowych z podziałem na strefy i środki komunikacji (metro/busy), jednak to zdecydowanie opcja dla osób, które plan podróży mają zrobiony na tip top i dokładnie wiedzą, gdzie będą się przemieszczać. Kartę Oyster można kupić online oraz w specjalnych automatach znajdujących się na stacjach metra lub w wyznaczonych sklepach z logo TFL umieszczonym w postaci naklejki na witrynie.

Mam nadzieję, że udało mi się zebrać najważniejsze informacje na temat Londynu w jednym miejscu. Już niebawem kolejny wpis, w którym powiem Wam, co warto zobaczyć w Londynie będąc po raz pierwszy i mając do dyspozycji 3-4 dni. Stay tuned.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *